Dubrownik

Dzisiaj zwiedzamy Durbownik, przepiękne miasto nad Adriatykiem, znane również z serialu Gra o Tron

Reklamy
Brak komentarzy

 

Historia

Najstarsza część miasta czyli Stare Miasto (Stari -Grad, i od razu na myśl przychodzi mi wspaniały mały browar z niepozornej Słoweńskiej miejscowości Kamnik. Ale o tym w opowiem innym razem). Wracając do Dubrownika, otóż w czasach starożytnych tereny Starego Miasta leżały na wysepce zwanej Lausa (Lave). Znajdowała się tutaj mała osada zwana Rhaousin lub po łacinie Ragusium. Osadę tę założyli prawdopodobnie uciekinierzy z pobliskiego miasta Epidaurum (obecnie Cavtat) zaatakowanego w VII w. IMG_9976przez plemiona słowiańskie. Uciekinierzy rozplanowali nową osadę na sposób rzymski, wprowadzając regularną siatkę ulic.  Tymczasem na przeciwko Ragusium, na stałym lądzie, powstawała słowiańska osada Dubrovnik. Około XII wąski przesmyk dzielący wyspę od lądu został zasypany i obie osady połączyły się w jedno miasto. Obecnie w miejscu zasypanego przesmyku biegnie ulica Stradum. Prowadzone na Starym Mieście ,w 2007 r, badania archeologiczne pozwoliły odkryć pozostałości po bizantyjskiej bazyliki z 8 wieku oraz część murów miejskich z tego okresy. Rozmiar bazyliki może sugerować, że miasto w tym czasie miasto było już bardzo dobrze rozwiniętym ośrodkiem miejskim. Znaleziono również pozostałości osad z czasów przedchrześcijańskich. Antun Ničetić, w swojej książce  Povijest dubrovačke luke (Historia Portu Dubronik), wysunął teorię, że w miejscu tym znajdowała się osada z czasów greckich, służąca za port pomiędzy Budvą a Korczulą. 

Miasto początkowo podległe było Bizancjum. Wraz ze spadkiem jego wpływów w rejonie Adriatyku jego losy przez kolejne lata wiązały się z Chorwacją, Serbią oraz Wenecją ( stając się w 1204 częścią Republiki Weneckiej). Konflikt interesów z Wenecją doprowadził do oddania Dubrownika pod zwierzchnictwo Królestwa Węgier (1358 r), by IMG_0162następnie w 1526 roku, stać się częścią Imperium Ottomańskiego. Miasto w XV w było już miastem jednolicie słowiańskim, co doprowadziło do rozwinięcie się Republiki Dubrownickiej. Największy rozkwit miasta przypadał na okres od XIII do XVII w. Zmiana tras handlowych, po odkryciu Ameryki doprowadziła do utraty znaczenie handlowej republiki. Nie bez znaczenia było również potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasto  6 kwietnia 1667, w którym zginęło ponad 5 tys mieszkańców.  W roku 1808 Republika Dubrownicka została rozwiązana przez władze napoleońskie i włączone w skład Królestwa Włoch. Po kongresie wiedeńskim miasto włączono do  Królestwa Dalmacji, które to z kolei stało się częścią Cesarstwa Austrii. Po Drugiej Wojnie Światowej Dubrownik znalazł się w Socjalistycznej Republice Chorwacji, która była częścią Jugosławii. Dubrownik  bardzo ucierpiał podczas wojny na Bałkanach w latach 90-tych. Ostrzał artyleryjski w 1991 oraz ataki z morza i powietrza zniszczyły większą część starówki.

Parkowanie

Do Dubrovnika przeważnie docieramy samochodem i od razu okazuje się, że mamy problem ze znalezieniem miejsca parkingowego wzdłóż jednej z przylegających do Starego Miasta ulic, W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na jednym z dużych płatnych parkingów. Ceny w sezonie to od 40 kn za godzinę do 480 kn za dzień. Dlatego mam też inną propozycję Nad miastem góruje wzgórze Srđ. Jest to świetny punkt widokowy na miasto z zapierającym dech w piersiach widokiem, zwłaszcza po południu. koszt wjazdu na górę to 80 kn/os dorosła i 40kn/dziecko. Natomiast w dwie strony to 130kn/os.dorosła i 60kn/dziecko. Czyli za rodzinę 2+2 koszt w dwie strony kształtuje się na poziomie 420 kn. Wystarczy teraz wjechać samochodem na górę, zostawić go na darmowym parkingu dla klientów i zjechać do miasta rozkoszując się wspaniałym widokiem, a po zwiedzaniu miasta wjechać z powrotem na parking. Jeżeli chcemy zwiedzić miasto w 2-3 h i nie zamierzamy skorzystać z kolejki opcja ta nie jest zbyt atrakcyjna. Natomiast jeżeli chcielibyśmy spędzić w mieście kilka godzin przy okazji robiąc kilka wspaniałych zdjęć ze wzgórza to będzie strzał w dziesiątkę. A na takie widoki możemy liczyć ze wzgórza. Na koniec jedna uwaga. Droga na szczyt jest bardzo stroma, miejscami wąska. Wjazd nie jest trudny, ale osoby z dużym lękiem wysokości mogą poczuć lekki dyskomfort :). Na wzgórzu odnajdziemy również kamienną wieżę z XIX w, w której mieści się obecnie Muzeum Wojny Ojczyźnianej, poświęcone wydarzeniom związanym z wojną 1991-1995.

A na takie widoki możemy liczyć wjeżdżając na wzgórze Srđ.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Co i jak zwiedzać

Jeżeli chodzi o zwiedzanie miasta świetnym rozwiązaniem będzie Dubrovnik Card. Karty występują w opcji 1-dniowej, 3-dniowej oraz 7-dniowej. Dzięki zainwestowaniu 153 kn za kartę  jednodniową w jej cenie otrzymamy stęp do/na główne atrakcje miasta takie jaj :

Ponadto otrzymujemy krótki przewodnik oraz mapę. Warto również wspomnieć o darmowej komunikacji miejskiej. Chociaż w obrębie Starego miasta będzie zbędna o tyle może okazać się przydatna gdybyśmy chcieli dojechać na starówkę z innych części miasta.

Będąc w okolicy Dubrovnika nie sposób nie odwiedzić wspaniałych ogrodów Arboretum Trsteno , gdzie kręcono sceny ogrodów w Wysogrodzie. Choć miejscami ogrody są zaniedbane, to muszę powiedzieć, że to dodawało im nawet więcej uroku i naturalności. Miejsce jest świetne i spokojnie możemy tutaj spędzić przynajmniej godzinę jeśli nie dłużej.

a tak to wyglądało w filmie 🙂

poniżej kila miejsc, w których kręcone były ujęcia z Gry o Tron

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s