Kilka ciekawostek o San Francisco

„Najzimniejsza zima jaką kiedykolwiek spędziłem była cieplejsza od lata w San Francisco” – Mark Twain

Reklamy
One comment

Najzimniejsza zima jaką kiedykolwiek spędziłem była cieplejsza, niż  lato w San Francisco – Mark Twain

Czy wiecie, że:            

#1 Podczas gorączki złota uszyto tutaj pierwsze spodnie jeansowe. Były produkowane dla górników i uznawane były za bardzo wygodne.

#2 Kawa po irlandzku  została wymyślona w San Francisco

#3 W całym mieście znajduje się  ponad 250 kawiarnio-sklepów. W 1956 r Giovanni Giotta otworzył Caffe Trieste kawiarnio-sklep, gdzie sprzedawał najlepszą kawę w San Francisco. Tam też Francis Ford Coppola napisał większość trylogii Ojciec Chrzestny.

#4 Al Capone spędził pięć lat w więzieniu federalnym Alcatraz. Co ciekawe Alcatraz to po Hiszpańsku pelikan, zamieszkujący stadnie te rejony przed pojawieniem się białych osadników. 21 Marca 1963 roku na rozkaz prokuratora generalnego Robert F. Kennedy mury więzienia federalnego Alcatraz opuścił ostatni więzień.

#5 Oryginalna Hiszpańska nazwa dla San Francisco to Yerba Buena, oznaczająca „dobre zioło” albo „dobrą trawę”, a pierwsze plany miasta zostały sporządzone przez Jean-Jacques Vioget’a (Szwajcara) oraz  Jasper O’ Farell’a (Irlandczyka), natomiast pierwszą ulicą miasta była Grant Street, oryginalnie nazwana „Calle De La Fundacion”

#6 San Francisco wzniesiono na 43 wzgórzach a w pobliżu miasta w Dolinie Napa znajduje się ponad 250 winnic.

#7 Za  mostem Golden Gate odnajdziemy las Redwoods, znany między innymi z ostatniej części Planety Małp, natomiast siedziba główna Gwiezdnej Floty w filmie Star Trek położona jest na północ od miasta.

#8 Podawana przez większość przewodników za najbardziej krzywą ulicę w mieście Lombard Street tak naprawdę palmę pierwszeństwa musi oddać  Vermont Avenue pomiędzy ulicami 22nd and 23rd. Natomiast Filbert pomiędzy Hyde i Leavenworth jest najbardziej stromą ulicą miasta o koncie nachylenia wynoszącym 31.5 stopnia.

#9 W San Francisco mieszka ponad 800 tys osób, co stanowi 10% liczby mieszkańców Londynu, Nowego Jorku i Moskwy, choć pod względem liczby milionerów jest kolejnym miastem po wyżej wymienionych

#10 Washington Square Park przy Columbus & Union właściwie nie jest czworokątem lecz pięciokątem, a  North Beach tak na prawdę nie jest plażą

1 comments on “Kilka ciekawostek o San Francisco”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s