San Francisco

Dojazd z lotniska

Przylatując do San Francisco mamy cztery opcje transportu:

#1 najwygodniejszą i najdroższą – TAXI (koszt ~40$)/Uber,

#2 skorzystanie z pociągu BART (Bay Area Rapid Transport), łączącym centrum miasta z lotniskiem. Informacje związane z transportem kolejowym, metrem znajdziecie na stronie. Generalnie kupując bilet za konkretną kwotę wsuwamy go do czytnika bramki na wejściu i wyjściu. System pobiera opłatę w zależności od przebytej odległości. W przypadku braku wystarczających środków, otrzymamy informację o potrzebie doładowania biletu. Możemy to uczynić na najbliższym stanowisku biletowym.

system-map
Mapa BART (autor: Anthony.le wiki common)

Poniżej informacje (ang.) dotyczące korzystania z kolejek BART

#4 skorzystanie z autobusu.

  • Linie 292 i 397 zatrzymują się na North McDonnell Road przy  Airport Business Center oraz West Field Road
  • Linie140, 292 i 397 zatrzymują się przy Rental Car Center oraz United Airlines Maintenance Center.

#4 opcja trzecia to wypożyczenie samochodu. W większości wypożyczalni wypożyczenie w jednym z trzech miast San Francisco, Los Angeles, Las Vegas i zwrot w innym, należącym do tej trójki, nie będzie narażał nas na dodatkowe koszty. Jest to bardzo wygodne podczas układania trasy zwiedzania.

Poniżej przedstawiam kilka adresów do międzynarodowych wypożyczalni samochodów:

Wszystkie wypożyczalnie znajdują się w jednym miejscu – Rental Center/Centrum Wypożyczania Samochodów. Połączenie lotnisk (SFO) z Rental Center zapewnia nam AirTrain linia niebieska. Stacje tej linii znajdują się na wszystkich terminalach, a także w okolicy parkingu podziemnego i terminalu BART. Skład jest całkowicie automatyczny.

Samochód możemy również wypożyczyć przez internet. I tutaj jedna podpowiedź do tej pory zawsze korzystałem z firmy Rentalcars, spółki córki Booking.com. Rezerwacja samochodu (wraz z ubezpieczeniem) na ich stronie umożliwiała zejście z kosztów o jakieś 30-50% w stosunku do cen na stronach wypożyczalni. Natomiast zawsze można również dokonać rezerwacji na stronie danej firmy, czy też będąc na miejscu.

Poruszanie się po mieście

Jeżeli rozważamy wypożyczenie samochodu, po to by podróżować po Stanach to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem, będzie wypożyczenie go w dniu ostatnim bądź przedostatnim. San Francisco oferuje świetne rozwiązania komunikacyjne bez samochodu, a w połączeniu z korkami i brakiem miejsc parkingowych, zwłaszcza w wysokim sezonie zwiedzanie miasta samochodem może okazać kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli zależy nam na czasie. Samochodem za to odnajdziemy miejsca ze świetnym widokiem na most Golden Gate. Widok z pobliskich wzgórz na miasto, zwłaszcza nocą, może być niezapomnianym przeżyciem. Kolejnym niezapomnianym przeżyciem będzie przejazd przez centrum miasta w godzinach szczytu. Należy również pamiętać o tym, że San Francisco jest miastem wzgórz… i to jakich wzgórz. Na szczęście lokalni  kierowcy jeżdżą po mieście bardzo spokojnie, a automatyczna skrzynia biegów doskonale sprawdza się przy skrzyżowaniach do których prowadzą drogi o znacznym spadku. Warto wspomnieć również o samych skrzyżowaniach. Większość skrzyżowań w mieście, może oprócz głównych nie posiada sygnalizacji świetlnej. Ale nie martwmy się, system  działa i to całkiem dobrze. W praktyce wygląda to tak. Do skrzyżowania dojeżdżają wszyscy zainteresowani. Dojeżdżająca do skrzyżowania osoba, zatrzymuje się przed nim i odczekuje 3-4 sekundy. Następnie kierujący, który podjechał pierwszy powoli rusza a następni po nim zgodnie z zasadą prawej ręki.

Co zobaczyć

Reklamy